У 2004 році пройшла спеціалізацію з кардіології і отримала сертифікат до квітня 2009 року, в 2008 році у зв'язку з народженням дитини пішла в декрет, вийшла з декрету коли дитині виповнилося три роки, в липні 2011 року, планові курси стажування з кардіології передбачені на лютий 2012 року. Чи має право головний лікар лікарні перевести мене на посаду лікаря-стажиста до проходження курсів?

На запитання читачів відповідає Лідія Гавриленко, головний спеціаліст із соціальних питань Центрального комітету профспілки працівників охорони здоров’я України
 
 

Порядок атестації лікарів затверджено наказом МОЗ України «Про подальше удосконалення атестації лікарів» від 19 грудня 1997 р. № 359.
До медичної діяльності допускаються особи, які здобули спеціальну підготовку та дістали звання «Лікар-спеціаліст» у вищих навчальних закладах згідно з Переліком, затвердженим наказом МОЗ України «Про затвердження Переліку вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, підготовка і отримання звання в яких дають право займатися медичною і фармацевтичною діяльністю» від 25 грудня 1992 р. № 195.
Отже, звання «Лікар-спеціаліст» з конкретної лікарської спеціальності присвоюється особам, які закінчили вищий навчальний заклад (медичний університет), пройшли навчання в інтернатурі та отримали сертифікат лікаря-спеціаліста з певної спеціальності після проходження атестації на визначення знань і практичних навичок (п. 2.1 Положення про порядок проведення атестації лікарів, затвердженого наказом МОЗ України від 19 грудня 1997 р. № 359). Термін дії сертифіката п’ять років, після чого право на подальшу роботу протягом наступних п’яти років надає підтвердження або підвищення кваліфікації після атестації на кваліфікаційну категорію або підтвердження звання лікаря-спеціаліста після стажування.
Особи, які не працювали більше трьох років за конкретною лікарською спеціальністю, та особи, які своєчасно не пройшли атестацію на кваліфікаційну категорію, не можуть займатися лікарською діяльністю з цієї спеціальності без попереднього проходження стажування, порядок якого затверджено наказом МОЗ України «Про порядок направлення на стажування лікарів і їх наступного допуску до лікарської діяльності» від 17 березня 1993 р. № 48. Термін чергової атестації таких осіб відповідно переноситься.
Тому якщо жінка, яка працює на посаді лікаря-кардіолога, отримала листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, а потім перебувала у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, після виходу на роботу має пройти стажування для отримання сертифіката лікаря-спеціаліста, після чого може бути направлена на курси підвищення кваліфікації для підтвердження або присвоєння відповідної категорії.
 

"Практика управління медичним закладом", № 10, 2011