Чоловік і дружина купили квартиру (власник один — чоловік) для стоматологічного кабінету, але мають дві різні ліцензії — стоматолог-терапевт і стоматолог-хірург. Працюють у різні зміни. Дружині за ліцензійними умовами потрібно мати документ на оренду приміщення. На двох власників розділити квартиру не можна, оскільки тоді не вистачає метражу для роботи кабінету. Чи обов’язково дружині оформляти договір оренди на квартиру, адже у шлюбі власність вважається спільною?

На запитання читачів відповідає Тімур Бондарєв
керуючий партнер адвокатського об’єднання Arzinger
Частиною третьою статті 368 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 р. № 435-IV (далі — ЦКУ) визначено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом. Отже, якщо квартира придбана у шлюбі, і договором між чоловіком і дружиною не встановлений інший режим права власності на квартиру, квартира вважається спільною сумісною власністю чоловіка і дружини. Проте законодавством не передбачений будь-який правовстановлюючий документ, що посвідчував би право спільної сумісної власності на квартиру іншого з подружжя.
Враховуючи вимоги регуляторних органів щодо пред’явлення документа, який би посвідчував відповідний титул на приміщення, де провадиться медична практика, на наш погляд, доцільніше укласти договір оренди. Оскільки згідно зі статтями 793 і 794 ЦКУ договір оренди приміщення, укладений строком менш як на три роки, не підлягає нотаріальному посвідченню і державній реєстрації, найпростішим виходом з ситуації буде укладення договору оренди до трьох років між фізичними особами — підприємцями.
Відповідно до пункту 2.3. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 2 лютого 2011 р. № 49, медична практика провадиться суб’єктами господарювання на підставі ліцензії та за наявності, зокрема, приміщень, що відповідають установленим санітарним, епідеміологічним, гігієнічним нормам і правилам, протипожежним нормам і правилам за наявності дозволу органу державного пожежного нагляду. Таким чином, на використання приміщення для цілей провадження медичної практики, необхідно одержати зазначені вище дозволи. Під час укладення договору оренди отримання дозволів вдруге не потрібно, оскільки наймається вже сертифіковане приміщення.
 
 "Практика управління медичним закладом", № 8, 2011