Сплата ЄСВ на неналежний рахунок: вихід із ситуації

09/01/2019

Податки

 

Ірина Красовська,

консультант з питань бухгалтерського та податкового обліку

 

На відміну від інших податків і зборів, які зараховуються до державного та місцевого бюджетів і для яких влітку цього року було змінено рахунки на балансі Державної казначейської служби України, рахунки для зарахування ЄСВ залишилися такими самими. Однак все одно іноді трапляється, що з певних причин бухгалтерія помилково сплачує ЄСВ на неналежний рахунок. Як діяти за такої ситуації? Чи можна повернути кошти? Відповіді читайте далі...

 

Ситуація в разі сплати ЄСВ на неналежний рахунок

Сплата коштів єдиного соціального внеску (ЄСВ) має відбуватись виключно на рахунки з реквізитами 3719, відкриті територіальним органам ДФС відповідно до адміністративно-територіальних одиниць, на яких зареєстровані платники податків.

У разі коли бухгалтерія медичного закладу помилково сплачує певну суму ЄСВ на неналежний рахунок, то на дату граничного терміну сплати ЄСВ за звітний період в одній інтегрованій картці медичного закладу як платника ЄСВ виникає заборгованість зі сплати зобов’язання, а в іншій — переплата.

Непогашена заборгованість зі сплати ЄСВ вважається недоїмкою і стягується з платника з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Так, до медичного закладу можуть бути застосовані фінансові санкції, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464), а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.

Усвідомлюючи це, бухгалтерія медичного закладу одразу після виявлення помилки повинна вжити термінових заходів щодо її виправлення. Є два шляхи вирішення ситуації: повторна сплата та очікування «перекидання» коштів органом доходів та зборів на правильний рахунок.

 

Повторна сплата суми ЄСВ

 

Зважаючи на те що ЄСВ сплачується одночасно з виплатою заробітної плати працівникам медичного закладу, то в разі якщо зарплату буде виплачено, а ЄСВ формально не сплачено, існує велика ймовірність, що податковий орган застосує до медичного закладу штраф та пеню.

Тому щойно стане відомо, що ЄСВ сплачено на неправильний рахунок, бухгалтерії медичного закладу доцільно сформувати нове платіжне доручення й знову сплатити ЄСВ, але вже на правильний рахунок. Відтак варто самостійно сплатити пеню, передбачену ч. 10 ст. 25 Закону № 2464: вона нараховується із розрахунку 0,1 % суми недоїмки за кожен день прострочення платежу. Наприклад, якщо сума недоїмки зі сплати ЄСВ становить 20 тис. грн, то за кожен день потрібно заплатити по 20,00 грн пені (20 000 грн × 0,1 %).

Читати далі